Franz Ferdinand ‘Tonight: Franz Ferdinand’ (2/5)

Kaut kas ir neglābjami zudis. Kāds būtu precīzākais vārds? Asums? Doma? Aura? Vai varbūt – jēga?

Labi, bez dramatisma. Morāle ir viena – “Franz Ferdinand”, reiz slavenais “jaunā jaunā viļņa” virzītājspēks, nule kā pilnībā ir pārgājuši uz elektronikuaizgājuši nezināmā virzienā prom no romūzikas, sevi materializējot kaut kādā mistiskā deju pop-roka starpžanrā, kā parasti šādos gadījumos – tā īsti netrāpot ne pa deju, ne popa, ne rokmūzikas auditoriju. Nemaz nerunājot par plates beigās atrodamajām divām akustiskajām kompozīcijām, kas, starp citu, visai īpatnēji nostrādā, ja mēģināt albumu klausīties no otra gala. Liek divreiz pārbaudīt, vai neesi nejauši sācis klausīties kādu “dziesminieku”. Nē, tomēr, jaunais “Franz Ferdinand” albums.

Nenoliedzami, katra no 12 plates dziesmām, atsevišķi uzlūkota (teiksim – kā singls), ir ok, tautas valodā izsakoties. Lūk, piemēram, disku ievadošais “radiohits” ‘Ulysses’, jau kura pirmajās taktīs var konstatēt, ka, jauno plati ierakstot, “Franz Ferdinand” ir ļoti iepaticies viens konkrēts, tumsnējs, burbuļojošs un 80.gadu sintpopa ziedu laikus pamatīgi prātā atsaucošs elektrisko ērģeļu tonis. Turpmāko dziesmu laikā šī skaņa vai frekvence, sauc kā gribi, tev paspēs pamatīgi “uzkrist uz nerviem”. Un tomēr – dziesmām jau nav ne vainas. Kājiņas brīžiem pašas sāk kustēties ritmā. Tikai tās pārejas starp dziesmām tādas… neuzkrītošas. Kas man te tagad skan? Numur trīs – ‘No You Girls’? A vai tad tikko nebija vēl tā pirmā – ‘Ulysses’ (skat.video)? Tiec nu gudrs, kā var radīt veselu albumu ar dziesmām, kas “harmoniski raugoties”, ir atšķirīgas, taču ārpus solfedžo terminoloģijas uz klausītāju nostrādā absolūti vienādi un – tieši tā, izcili vienveidīgi!

[youtube EvlJVO236SI nolink]

Citiem vārdiem sakot – apsveicam! “Franz Ferdinand” ir izdevies ierakstīt ballīšu fona mūzikas plati! Un nepalīdz arī gadu gaitā uzaudzētā nihilisma apspiešana – nu nav, nav iespējams ‘Tonight, Franz Ferdinand’ noklausīties no A-Z! Labi prātā palicis, kā šie zeļļi pirms vairākiem gadiem ālējās – kur tas bija, “Hurricane” festivālā vai Roskildē, nav pat svarīgi – publika sajūsmā lauza neeksistējošos krēslus! Šobrīd, ar šo materiālu, viņiem būtu jābūt priecīgiem par dažiem nomodā palikušajiem, kas ir spējuši sagaidīt koncerta beigas…

Noklausies:

‘Twilight Omens’
[audio:FranzFerdinand_TwilightOmens.mp3]

‘Live Alone’
[audio:FranzFerdinand_LiveAlone.mp3]

‘Katherine Kiss Me’
[audio:FranzFerdinand_KatherineKissMe.mp3]

4 thoughts on “Franz Ferdinand ‘Tonight: Franz Ferdinand’ (2/5)

  1. Nu nezinu… Laikam dažādas uztveres. Nav gan pirmā albūma draivs, bet nu 2 toč ir par maz. Kā minimums 3 – pilnai laimei pietrūkst, taču lielākoties – visnotaļ pārliecinoši. Patika, klausoties jau pirmoreiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *