The Decemberists ‘The Hazards Of Love’ (4/5)

Portlendas progresīvie indie-rokeri “The Decemberists” atgriežas ar piekto studijas albumu, kurš “uz papīra” ir pat kārdinošāks par īstenību – šis ieraksts ir radies, iespaidojoties no nejauši atrasta, 1966.gadā izdota folkmūzikas EP un sākotnēji bijis iecerēts tikai kā viena dziesma – ‘The Hazards Of Love’, minētā EP nosaukums. Taču gala rezultātā radies stāsts par kādu sievieti vārdā Margareta, kas dzīvo pilsētā pie liela meža, un viņas mīļoto vārdā Viljamu, kurš mīt mežā un kuru Margareta dodas meklēt, kad uzzina, ka viņa gaida bērnu. Kā muzikāli, tā tematiski balansējot uz robežas starp progresīvo roku un rokoperu ar folkmūzikas elementiem, ‘The Hazards Of Love’ ir vēl viens absolūti burvīgs apliecinājums “The Decemberists” ģenialitātei un vēl viens gana spējīgs pretendents uz gada aizraujošāko albumu topu.

Salīdzinājumā ar iepriekšējo “The Decemberists” plati, pirms divarpus gadiem klajā nākušo ‘The Crane Wife’, jaunais ieraksts ir daudz tumsnējāks, enerģētiskāks un aktīvāks. Tomēr zudušas nav ne liriskās pasāžas, ne solistu dueti – vīrieša un sievietes “sadziedāšanās”, kas prātā labi palikusi pēc iepriekšējās plates elegantās kompozīcijas ‘Yankee Bayonet’ – dialoga starp pilsoņu karā kritušu kareivi un viņa atraitni. Citiem vārdiem sakot, arī ‘The Hazards Of Love’ ir pārpilns ar muzikālu un tekstuālu “dramaturģiju” – es atkārtošos, bet nav precīzāka “The Decemberists” mūzikas raksturojuma kā salīdzinājums ar strukturāli pārdomātu romānu, kurš lasītāju iesūc sevī, lai tas ar nezūdošu interesi sekotu līdzi visām šā stāsta galveno varoņu gaitām.

Nu, varbūt par to nezūdošo interesi es mazliet “piefleitēju”. Ir vismaz divi faktori, kas liek ‘The Hazards Of Love’ saukt par sarežģītāku albumu nekā tā priekšgājējs. Pirmkārt, jaunais ieraksts ir stundu garš. Otrkārt, stundas garumā mums tiek klāstīts vienots stāsts (kas ļauj šo ierakstu aplaimot ar daiļo terminu “konceptalbums”). Abu iepriekšminēto jaunās plates īpašību rezultātā šeit nav uzreiz prātā paliekošu hitu un radio translācijām (lasi: mobilo telefonu zvanu toņiem utt.) draudzīgu melodiju. It kā tādas būtu jebkad bijušas vērā ņemamos daudzumos sastopamas “The Decemberists” līdzšinējā daiļradē… Bet fakts ir fakts – ar uzsvaru uz struktūru, saturu un stāstu, ir grūti pateikt, vai ‘The Hazards Of Love’ ieguvumi un zaudējumi ir samērojami. Katrā ziņā pirmā brīža iespaidi liek iepriekšējā albuma melodisko un harmonisko gaisotni stādīt par kādu puspakāpīti augstāk kā jaunā diska naratīvu un koncepciju.

Nebrīnīšos, ja šovasar “The Decemberists” apceļos pasaules mūzikas festivālus, koncertos atskaņojot visu ‘The Hazards Of Love’ materiālu kopumā, no A līdz Z. Jo izraut kādu skaņdarbu ārpus konteksta (pat tikai tamdēļ, lai tā fragmentu piedāvātu zemāk jums noklausīties) ir pagrūti. Un tomēr – ja arī spilgti citāti un vispār vārds “spilgti” ne īpaši atbilst jaunās plates gaisotnei, taču ar katru jaunu plates izbaudīšanas reizi tā atdzīvojas aizvien vairāk, lai dienas beigās liktu savam klausītājam bez pēdām pazust gadsimtiem senu pasaku, sāgu, mūžamežu un mīlestības pilnas, dzīvas mūzikas skavās.

Noklausies:

‘Wont Want For Love (Margaret In The Taiga)’
[audio:TheDecemberists_WontWantForLove.mp3]

‘The Wanting Comes In Waves/Repaid’
[audio:TheDecemberists_TheWantingComesInWavesRepaid.mp3]

‘The Hazards Of Love 4 (The Drowned)’
[audio:TheDecemberists_TheHazardsOfLove4.mp3]

5 thoughts on “The Decemberists ‘The Hazards Of Love’ (4/5)

 1. Man radās asociācija ar simfoniju. Kad skaņdarbs tiek veidots pēc principa ABACA. Kur A ir pamattēma, kura atkārtojas, B un C – variācijas. Jo kaut kāds meldiņš vai harmoniju secība caurvijas visas plates garumā.

  Tie, kuriem daudz labāk patika decembristu “trallallā” daiļrade (kas nav slikta vai laba)- jāklausās pērnā gada nogalē izdotais EP “Always The Bridesmaid; A Singles Series”. Tur viņi salika tās dziesmas, kuras pašiem dikti patika, bet tās neiekļavās “Hazards of Love” koncepcijā.

  P.S. Vai plate ir izdota oficiāli?
  P.P.S. Vai drīzumā ir gaidāms kas jauns no Sufjan Stevens?

 2. oficiaali naak aaraa 24.martaa. no vakardienas var nopirkt ASV iTunees.
  par Sufjanu tu neesi pirmais, kas jautaa, bet nav nekaadu zinju.

 3. Patikami atri uzrakstiji aprakstu, shodien ieguvu ari albumu pieklajiga formata, lai novertetu taa pa istam.
  Starpcitu, saacis tapt muzikaals projekts, iespejams velesies iesaistiities? ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *