Slava / Rolšteins ‘Opening Night’ (3,5/5)

Slava Rolšteins Beguile The TediumKamēr nācija vienā balsī runā praktiski tikai un vienīgi par jauno “Prāta Vētras” albumu, ir laiks “for something completely different”. Pilnīgi droši nemaz nezinu, vai “Dzelteno Pastnieku” un “NSRD” dalībnieka Viestura Slavas un reklāmista/elektroniķa Kaspara Rolšteina jauno kopdarbu ‘Opening Night’ vispār iespējams iegādāties veikalos, taču manās rokās šī plate pa ceļu neceļiem tomēr ir nonākusi. Kā cilvēks, kurš stundām ilgi var runāt par “Dzelteno Pastnieku” dziesmām un tekstiem (jo īpaši frāzi “lietaini vēji snieg”), uzskatu par savu pilsoņa pienākumu mazliet iemest ausi šajā reizē daudzveidīgajā un monotonajā, brīžiem harmoniskajā, brīžiem totāli psihodēliskajā ierakstā.

Albums manās rokās nonāca jau tobrīd, kad vēl nebija zināms tā oficiālais, beigu nosaukums – uz to brīdi tā bija matrica ar uzrakstu ‘Beguile The Tedium’ uz tās. Ja pareizi izprotu šo frāzi, tad tulkojumā tā varētu nozīmēt kaut ko līdzīgu uzsaukumam “Apjūsmo lēnumu”. Es personīgi ‘Opening Night’ par lēnu vai monotonu nenosauktu, taču jāņem vērā, ka man ir īpašas sajūtas pret ambient žanru, līdz ar to, pieļauju, ka pēc vispārpieņemtiem gostiem šis ir diezgan rāms un mierīgs ieraksts. Taču, protams, nojaušu, ka galvenais iemesls šim nosaukumam ir albuma tapšanas laiks – no 1998. līdz 2008.gadam. Tiesa, kā jau lasāms uz diska vāciņa, “vairums šo dziesmu pašreizējo skanējumu ieguvušas miksējot, procesējot un māsterizējot senāk ierakstīto materiālu šogad un pērn.”

‘Opening Night’ ir vienlīdz dzirdams gan Slavas, gan Rolšteina “pirksts”. Pusi albuma veido Viestura Slavas saldsērīgā balss. Otro pusi savukārt raksturo brīžiem ļoti melodiska, brīžiem viegli “ķerta” elektronika Rolšteina izpildījumā ar neretiem “noise”, “industrial”, “ambient” un pat deju mūzikas elementiem. Tā teikt – no “Vangeļa” līdz pat “Ideal Standard” (kuru, jāatgādina, kopā ar Hārdiju Lediņu radīja tieši Kaspars Rolšteins). Vēl jāuzsver arī Rolšteina pilnīgi ķertie (labā nozīmē) dziesmu teksti – šeit piemērs no dziesmas ‘Māsa’:

“Man jāzin, vai šodien tev noderēs māsa.
Es vēlos gan katru dienu no dienas palīdzēt.
Palīdzi tu man, lūdzu, piecelties sešos.
Zini, rīt no rīta es necelšos sešos…”

Plates ierakstā piedalījies arī Zigmunds Streiķis (“Dzeltenie Pastnieki”) un Roberts Gobziņš. Pēdējais ierunājis skaņdarba ‘L.I.F.E.’ ievadu – elegantu pasāžu par to, kas notiek pēc pogas “ON” nospiešanas:

“On. Un kad es ieslēdzos, manī izlec balons ar uzrakstu LIFE. L – Lauris (kam kaķa saskrāpēts pauris), I – Ilze (kurai saplēsta blūze), F – Fēlikss (kuram jāoperē menisks), E – Evija (kurai izgāzās debija).”

Šāda – ne-no-šīs-pasaules noskaņa caurvij visu albumu. Ja dziesma, gluži kā plates pirmā kompozīcija ‘Gabi’, iesākas ar vientuļu klavieru spēli, tad vari būt pārliecināts, ka dziesmas gaitā šī noskaņa tiks “aptamborēta” ar elektroniskiem klakšķiem, reverberizācijām un tamlīdzīgām atsaucēm uz “noise” žanru. Un otrādāk – dziesma ‘Ronis’ no savdabīga, tarkšķoša ievada pārvēršas vienā no “popsīgākajām” albuma dziesmām. Citiem vārdiem sakot – neliels mikslis starp patīkamām harmonijām un elektronisku/sintētisku improvizāciju, kurā katrs atradīs kaut ko sev pa zobam.

Atgriežoties pie sākotnējā – plates nosaukuma apspriešanas un “monotonuma”, laikam jau jāsecina, ka ‘Opening Night’ daudziem šķitīs visai neizteiksmīgs ieraksts, jo īpaši šai laikā, kad nav modē klausīties albumu no A-Z tikai tāpēc, ka kopā tas veido kaut ko stilistiski vienotu, muzikāli lielu un emocionāli skaistu. Diemžēl neesmu dzirdējis Slavas un Rolšteina pirmo plati – šī ieraksta priekšgājēju, 1998.gadā izdoto ‘Šūpoles’, tāpēc varu vien salīdzināt ar to pašu ‘Genādiju’ no “Ideal Standard”. Šādā skatījumā ‘Opening Night’ ir krietni melodiskāks un daudz vairāk atbilst jau uz paša diska vāciņa rakstītajai frāzei “piemērots atskaņošanai mājās, darbavietā, auto un citur”.

Principā vienīgais, par ko būtu jāsatraucās šā albuma sakarā, ir tā “piemērotība” katra individuālajai gaumei. Un par to, pieļauju, vairumam viss būs skaidrs pēc zemāk atrodamo fragmentu noklausīšanās. Starp citu, ja iepatīkas un ja tomēr veikalos šīs plates patiesi nav – albumu pilnā apmērā arī iespējams legāli lejuplādēt/paklausīties internetā.

Noklausies:

‘Gabi’
[audio:SlavaRolsteins_Gabi.mp3]

‘Ronis’
[audio:SlavaRolsteins_Ronis.mp3]

‘L.I.F.E.’
[audio:SlavaRolsteins_LIFE.mp3]

2 thoughts on “Slava / Rolšteins ‘Opening Night’ (3,5/5)

  1. Pirms nedēļas dzirdēju šo albumu viesos. Šodien man draugs uzdāvināja disku. Šobrīd klausos jaut trešo reizi no vietas. Dievīgs. Dievīgs. Paldies autoriem!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *