Kad 2003.gadā klajā nāca grupas “Pink Floyd” slavenais eposs ‘The Dark Side Of The Moon’ regeja versijā, tas bija smieklīgi, oriģināli un kādu laiku – arī aizraujoši. Trīs gadus vēlāk šī pati regeja mūziķu apvienība “Easy Star All Stars” pārveidoja “Radiohead” plati ‘OK Computer’ un saņēma pelnītus komplimentus par savu parodiju pieaugušo profesionālo kvalitāti (ziniet, regejam un “dub” ir vairāk kā tikai viens raksturīgs ritms!). Diemžēl emocionālā ziņā viss šis “joks” pārstāja būt smieklīgs jau tad, 2006.gadā.
Nule kā klajā nākušais trešais disks – versija par to, kā regeja ritmos varētu izklausīties “bītli”, atkal diemžēl liek sprauslāt par regeja kā žanra seklumu. Un, ziniet, regejs kā žanrs šādus pārmetumus nevar atļauties – es varu jokot, bet ir cilvēki, kas pavisam godīgi ir gatavi parakstīties zem tās augstāk lasāmās frāzes par regeju un vienu vienīgu tā ritmu (par blūzu un “pilnīgi vienādajām šā žanra dziesmām” varat padiskutēt komentāros).
Nenoliedzami, ‘Easy Star’s Lonely Hearts Dub Band’ ir jauks, patiešām pārdomāts un profesionāli veidots regeja disks – šoreiz, salīdzinājumā ar abiem priekšgājējiem, klāt nākusi apjomīga un bieži izmantota pūtēju sekcija, tāpat skanējumu patīkami dažādo daudzbalsīgi dziedājumi un fona balsis (lasi: bekvokāli). Gluži kā iepriekšējās reizēs, ierakstā ir atrodami daži acīm redzami “līderi” – dziesmas, par kurām patiešām gribas teikt: “Ak, kā man tas agrāk neienāca prātā! Tas taču jau no sākta gala būtu daudz labāk izklausījies tieši regeja ritmos!”. Piemēram, ‘Lucy in the Sky with Diamonds’ un jo īpaši ‘Fixing A Hole’, kas ir vienkārši ekselents!
Un tomēr, vispārīgi vērtējot, “Easy Star All Stars” jaunās plates un, nebaidos teikt – visas līdzšinējās daiļrades lielākā vērtība ir spēja atgādināt cilvēkiem, ka viņiem tīkamās dziesmas var skanēt (un skanēt labi) arī mazliet citādāk. Tā teikt, paskaties uz “rūdītām vērtībām” no cita skatu punkta. Tikai lieta tāda, ka man personīgi nekad nav bijis problēmu ar šādu “skatu no malas”, līdz ar to nevaru to nosaukt par nekādu “groundbreaking” atklājumu sev, varbūt kādam citam tas savukārt tieši “ies labumā”.
No savas puses varu tikai rekomendēt “Easy Star All Stars” mazliet pamainīt taktiku un turpmāk ne tik izmisīgi turēties tieši pie regeja – daudz “ejošāk” būtu laist klajā disku, kurā katrai dziesmai ir atrasts savs “ideālais žanrs”. Man patiešām būtu akurāt desmitreiz aizraujošāk klausīties, kā katra atsevišķā “seržanta Pepera” dziesma izklausās te klasikas, te šlāgera un te – džeza versijā, nekā sajust, ka brīžiem tiek izmisīgi meklēti veidi, lai, piemēram, indiešu tautas mūzikas elementus dziesmā ‘Within You Without You’ da jebkādā veidā padarītu kaut mazliet “regejiskus”.
Noklausies:
‘Lucy in the Sky with Diamonds’
[audio:EasyStarAllStars_LucyInTheSkyWithDiamonds.mp3]
‘Fixing A Hole’
[audio:EasyStarAllStars_FixingAHole.mp3]
‘She’s Leaving Home’
[audio:EasyStarAllStars_ShesLeavingHome.mp3]
Rek, mošk noder dažādībai:
http://arnoklausas.wordpress.com/category/dub/
http://arnoklausas.wordpress.com/category/reggae/